biz kimiz?

1961 yılının Kasım’ında resmen kurularak ODTÜ’nün en köklü toplulukları arasında yerini alan ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu,  insana dair tüm değerleri halk bilimi çerçevesinde incelemeyi, yorumlamayı ve bu doğrultuda çeşitli etkinlikler üretmeyi amaçlamaktadır. İlk günden bu yana gönüllük esaslı çalışmalarımız ve etkinliklerimizde yüzlerce üyemizin emeklerinin yanı sıra binlerce mezunumuzun katkıları ile THBT ailemiz her geçen gün büyümekte ve bir ağaç gibi köklenmektedir.

‘Türkü okuduk, sevda dokuduk.’  diyerek bilgi birikimlerine içten bir bakış açısını da işleyen topluluğumuz, halk bilimiyle teorik ve pratik olmak üzere birçok farklı alanda ilgilenmekte olup çalışmalar sonucu elde edilen bulguları çeşitli etkinliklerle yakın çevreye ve halk bilimi camiasına ulaştırmayı hedeflemektedir.

Dört ana koldan ve destekleyici birimler yardımıyla çalışmalarına devam ederek yeniliklere açık bir pencereden halk bilimini ilmek ilmek işlemekteyiz. Halk müziği, halk oyunları, halk tiyatrosu ve yöre araştırmalarını kapsayan ana birimlerde etkinlik göstererek halk kültürü ögelerini  ‘aslına uygun’ öğrenme ve öğretme gayretindeyiz.  Bunlara ek olarak zengin bir halk bilimi kütüphanesi ve çok sayıda yöre kostümü içeren bir envantere ev sahipliği yapan topluluğumuz, çıkardığı Halkbilimi dergisi ile halk bilimine dair nitelikli bir kaynak sunmaktadır. Sene içerisindeki tanıtım planlaması ve sosyal medya desteği yine topluluk üyelerimiz tarafından sağlanmakta olup atölyelerle deneyimlerini pekiştirmektedirler.

Topluluğumuzun mezunları da halk bilimi çalışmalarını sürdürmektedir. Detaylı bilgi için: thbtmezun.org

FOTOĞRAF GALERİMİZ

2021-2022 Yönetim kurulumuz

Aybike Çelik
İrem Canbolat
Halenur Bozdağ
Raziye Zalgı
İlayda Özcan
Nazan Torun

Sıkça sorulan sorular

Hayır, gerekmiyor. Tiyatro alt birimimiz herhangi bir ön seçme sürecine ihtiyaç duymuyor.

Çalışmalarımız olabildiğince farklı gün ve saatlere ayarlanmaya çalışılmaktadır. İstediğiniz alt birimlerle gidin tanışın, gerisi su gibi gelecektir.

Elbette, önemli olan ilginin olması. Pek çoğumuz topluluğa katılmadan önce bu durumdaydık.

Tabii ki, zamanları çakışmadığı sürece istediğin kadar alt/birime ekibe gidebilirsin. Ancak alt birimlerin çalışma yoğunluklarını göz önünde bulundurmayı unutma.

Yine cevabımız hayır, toplulukta hiçbiiir şey paralı değil.

Bizim kapımız her ne kadar açık olsa da, ODTÜ öğrencisi olunmadığında kampüse girebilmek sorun olabiliyor. Bunun gibi bir durumda bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Gösteri temelli alt birimler, ekipler ve kurslar için devamlı bir işleyiş önemli olduğundan son katılım tarihleri var. Ne zamana kadar katılabileceğini öğrenmek için hesaplarımızı takip etmeyi unutma. Son katılım tarihi olmayan alt birimlerimiz için kapımız her zaman açık 🙂

Sen gel bi türkü söyle hele, o bize yeter.

Olmaz olur mu, hem de koca koca iki tane. 

Endüstri Mühendisliği’nin arkasındaki yoldan Öğrenci Barakalarına inerken göreceğin yeşil çatılı bina.

Tabi ki her zaman gidebilirsin. Hatta topluluğun ders saatlerinde daha fazla açık olmasını sağlamak için nöbetçi sistemimiz bile var.

Hayır, topluluğumuzda 40’a yakın bağlamamız var. Bağlaman varsa getir elbet, yoksa buradan buluruz.

Etkinliklerden önce Kütüphane ve Hazırlık standlarımıza uğrayarak ya da topluluğumuza uğrayarak bilet temin edebilirsiniz. İyi seyirler şimdiden 🙂

Elbette, etkinlik biletinizi göstererek kampüse girebilirsiniz. Böyle bir durumunuz olduğunda bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.