8. Anadolu Müziği Günleri “DERSİM”
(11-14 Aralık 2017)

with Yorum yapılmamış

ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu, ilkini 1999 yılında, yedincisini 2015 yılında düzenlediği “Anadolu Müziği Günleri” bu sene sekizinci etkinliğiyle 11-14 Aralık tarihleri arasında Ankara’da.

ODTÜ THBT’nin en önemli etkinliklerinden olan Anadolu Müziği Günleri, yüzyılların birikimi ile oluşmuş Anadolu medeniyetinin müzikal yansımalarını tanımak, derlemekle birlikte çeşitli konser, toplantı ve yayınlar aracılığıyla da genç kuşağa aktarmaktatır. AMG, sürekli hale getirilerek kültürümüzün el dememiş veya yok olmaya yüz tutmuş olan yerel unsurlarını yeniden kazanmaya çalışıyor.

Bu yıl ise 8.sini düzenleyeceğimiz Anadolu Müziği Günleri’nin konusunu Dersim Geleneksel Müzik Kültürü olarak belirledik. Konuyu belirlemede resmi kaynaklarda daha önce Dersim üzerine derinlemesine çalışmalar bulamamamız, bölge halkının kolaylıkla gözlemlenebilir müzik yeteneği ve geçmişte yaşanılan trajik olayların halk müziğine etkisine olan merakımız etkili oldu. Bu seneki AMG’deki temel amacımız da gerek yöresinden çağıracağımız müzisyenler, gerekse de Dersimli akademisyen ve sanatçıların yardımları ile düzenleyeceğimiz panel,konser ve atölyelerle bölge müziğini kapsamlıca incelemek ve Ankara halkı ile paylaşmak.

Herhangi bir kültürel ayrım gütmeden, nesnel bir bakış açısıyla; tarihsel derinliği ve coğrafi yaygınlığı içinde Anadolu’nun müzik kültürünü incelemek düzenlenen ilk yedi Anadolu Müziği Günleri’nde topluluğumuz konserler,paneller ve atölye çalışmaları kapsamında; Bengi Bağlama Üçlüsü, Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Yağmur Öncesi, Tolga Çandar, Hasan Yükselir, Göksel Baktagir, Reyent Bölükbaşı, Bachlama, İstanbul Sazendeleri, Cengiz Özkan, Erdal Erzincan, Şeyhmus Fidan, Kubilay Dökmetaş, Ali Fuat Aydın, Cenk Güray, Murat Salim Tokaç, Muammer Ketencioğlu, Rahmi Göçmen, Baba Zula, Bağlama Orkestrası, Mehmet Erenler, ODTÜ THBT Deneysel Müzik Grubu, İlay Çelik, Celal Sezer,Dursun Külahlı ve Grubu,Dr. Lütfi Erol,Barış Sirkeci, Coşkun Gök, İbrahim Can, Bayar Şahin, Ayşenur Kolivar, Birol Topaloğlu, İlknur Yakupoğlu, Kerim Aydın, Lal Bağlama Dörtlüsü, Nida Ateş, Yusuf Cemal Keskin, Ali Rıza Albayrak, Hüseyin Albayrak,Ahmet Taşğın, İrfan Gürdal, Bayram Akdoğan, Oğuz Elbaş, Karen Gerson Şarhon, Nilüfer Kahya, Ayhan Yalçınkaya Kırşehir Abdallar Oyun ve Müzik Topluluğu, Erkut Özkan, Uğur Önür, Murat Koca, Hulusi Gökmeşe’yi ağırlamıştır.